Blog o holterach
Wady wrodzone serca są to nieprawidłowości budowy serca oraz zaburzenia położenia serca i wielkich naczyń w klatce piersiowej. Dotykają one średnio 1 proc. dzieci na świecie. W Polsce, rodzi się rocznie ok. 3,5 tysiąca dzieci z wrodzonymi wadami serca i są one najczęstszą przyczyną zgonu noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym. W naszym kraju, w ciągu ostatnich 25 lat było operowanych i reoperowanych prawie 3000 pacjentów z wrodzoną wadą serca.
Choroba wieńcowa to stan chorobowy o przewlekłym przebiegu, spowodowany niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego, prowadzącego do niewydolności. Istotą choroby, jest stała lub okresowa nierównowaga pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen i energię a możliwościami ich dostawy. Przyczyną tego stanu jest zwężenie albo zamknięcie światła tętnic wieńcowych na skutek odkładania się w nich tzw. blaszki miażdżycowej. Ponieważ wpływa ona na utrudniony przepływ krwi, do serca dociera niewystarczająca ilość tlenu i wartości odżywczych. Całkowite zamknięcie światła tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę oznacza zawał serca.
Elektrogardiografia jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem, którego celem jest rozpoznanie zaburzeń i chorób serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, można poddać pacjenta dalszej diagnostyce. Badanie to może być wykonywane u osób w każdym wieku, począwszy od niemowlaka, przez pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Rozróżnia się kilka rodzajów tego badania. Scharakteryzujemy je i przybliżymy w poniższym artykule.
Blok odnogi pęczka Hisa, jest stałym lub czasowym zablokowaniem przewodnictwa impulsów, w jednym, lub więcej, odgałęzień pęczka Hisa. Dochodzi przy nim, do spowolnienia lub braku przewodnictwa bodźców między węzłem przedsionkowo-komorowym a mięśniem prawej i lewej komory serca, wpływającym na zwolnienia pracy tego organu.
EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, zwane też próbą wysiłkową, które przeprowadza się, żeby postawić dokładną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową lub gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca.Pozwala ono także określić rokowania u chorych po zawale serca, a także określić stopień wysiłku fizycznego, na jaki dana osoba może sobie pozwolić w codziennym życiu.
Istnieją zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. Wówczas, niezbędne okazuje się badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca - EKG metodą Holtera, które pozwala kardiologowi na postawienie precyzyjnej diagnozy lub zlecenie odpowiedniego leczenia.
Stan patologiczny występujący w obrębie mięśnia sercowego to tamponada serca. Jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Za zwyczaj pojawia się w wyniku zapalenia osierdzia, zawału mięśnia sercowego, chorób nowotworowych lub mechanicznego urazu. Przybliżamy temat powstawania i diagnozowania tamponady. Omawiamy objawy i leczenie.
Informacja o środkach na dofinansowanie POZ z funduszy unijnych zelektryzowała podmioty medyczne. Ponad 1 miliard złotych trafi do placówek opieki zdrowotnej. Podniesie to znacznie jakość świadczonych usług oraz pozwoli na wyposażenie placówek w odpowiedni sprzęt.
Aparat EKG, zwany inaczej elektrokardiografem, to podstawowe narzędzie diagnostyczne w kardiologii. Pozwala on na wykrywanie zaburzeń pracy serca i monitoruje skurcze związane z emisją jego prądów czynnościowych. Aparat sprawdza przepływ tych prądów, których wyniki poddawane są później analizie, wykrywającej groźne choroby. Zmiany potencjału elektrycznego, zachodzące pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu na powierzchni ciała, odbierane są dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele i zapisywane w postaci krzywej. Na rynku, znajduje się obecnie duży wybór urządzeń służących do wykonywania pomiarów EKG. Jaki wobec tego aparat najlepiej jest zakupić, do diagnozy chorób serca i co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru?
Już niedługo rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla placówek medycznych z programu regionalnego Fundusze Europejskie 2021-2027. Program Regionalny w ramach działania 10.01 "Infrastruktura zdrowia" ma na celu poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych w regionie.
EKG jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w diagnostyce serca. Pozwala ono na wykrywanie zaburzeń jego rytmu, arytmii i innych dysfunkcji. Aparaty EKG, czyli elektrokardiografy, są bardzo ważnymi urządzeniami dla kardiologii i kardiochirurgii, albowiem oprócz stosowania ich do kontroli pracy serca, bardzo często wykorzystywane są one bowiem również podczas operacji kardiochirurgicznych. Specjalistyczny sprzęt najczęściej można spotkać w gabinetach kardiologów, jednakże ze względu na duży odsetek schorzeń związanych z sercem, lekarze interniści coraz chętniej wyposażają swoje gabinety w aparaty EKG.
Opieka koordynowana w POZ jest obiecującym modelem, który może przyczynić się do znacznej poprawy jakości i efektywności usług zdrowotnych w Polsce. Jakie są jej główne założenia, zalety i cele?
Wypadanie płatka zastawki mitralnej to wada serca. W czasie skurczu serca, dochodzi do przemieszczania się płatka lub płatków zastawki mitralnej, znajdującej się między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca. Osoby z wypadającym płatkiem zastawki mitralnej często nie wiedzą o swoim schorzeniu i dowiadują się o nim dopiero w czasie rutynowego badania. Jest to bowiem dość powszechnie występujące zaburzenie, często diagnozowane przypadkowo.