Blog o holterach

Wady wrodzone serca są to nieprawidłowości budowy serca oraz zaburzenia położenia serca i wielkich naczyń w klatce piersiowej. Dotykają one średnio 1 proc. dzieci na świecie. W Polsce, rodzi się rocznie ok. 3,5 tysiąca dzieci z wrodzonymi wadami serca i są one najczęstszą przyczyną zgonu noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym. W naszym kraju, w ciągu ostatnich 25 lat było operowanych i reoperowanych prawie 3000 pacjentów z wrodzoną wadą serca.

Read MoreWady wrodzone serca

EKG jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w diagnostyce serca. Pozwala ono na wykrywanie zaburzeń jego rytmu, arytmii i innych dysfunkcji. Aparaty EKG, czyli elektrokardiografy, są bardzo ważnymi urządzeniami dla kardiologii i kardiochirurgii, albowiem oprócz stosowania ich do kontroli pracy serca, bardzo często wykorzystywane są one bowiem również podczas operacji kardiochirurgicznych. Specjalistyczny sprzęt najczęściej można spotkać w gabinetach kardiologów, jednakże ze względu na duży odsetek schorzeń związanych z sercem, lekarze interniści coraz chętniej wyposażają swoje gabinety w aparaty EKG.

Read MoreRodzaje elektrokardiografów dostępne na rynku

Elektrogardiografia jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem, którego celem jest rozpoznanie zaburzeń i chorób serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, można poddać pacjenta dalszej diagnostyce. Badanie to może być wykonywane u osób w każdym wieku, począwszy od niemowlaka, przez pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Rozróżnia się kilka rodzajów tego badania. Scharakteryzujemy je i przybliżymy w poniższym artykule. 

Read MoreJakie są rodzaje elektrokardiografii?

Wypadanie płatka zastawki mitralnej to wada serca. W czasie skurczu serca, dochodzi do przemieszczania się płatka lub płatków zastawki mitralnej, znajdującej się między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca. Osoby z wypadającym płatkiem zastawki mitralnej często  nie wiedzą o swoim schorzeniu i dowiadują się o nim dopiero w czasie rutynowego badania. Jest to bowiem dość powszechnie występujące zaburzenie, często diagnozowane przypadkowo.

Read MoreWypadanie płatka zastawki mitralnej

EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, zwane też próbą wysiłkową, które przeprowadza się, żeby postawić dokładną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową lub gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca.Pozwala ono także określić rokowania u chorych po zawale serca, a także określić stopień wysiłku fizycznego, na jaki dana osoba może sobie pozwolić w codziennym życiu.

Read MoreEKG wysiłkowe, jak je przeprowadzić i kto powinien je wykonać?

Choroba wieńcowa to stan chorobowy o przewlekłym przebiegu, spowodowany niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego, prowadzącego do niewydolności. Istotą choroby, jest stała lub okresowa nierównowaga pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen i energię a możliwościami ich dostawy. Przyczyną tego stanu jest zwężenie albo zamknięcie światła tętnic wieńcowych na skutek odkładania się w nich tzw. blaszki miażdżycowej. Ponieważ wpływa ona na utrudniony przepływ krwi, do serca dociera niewystarczająca ilość tlenu i wartości odżywczych. Całkowite zamknięcie światła tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę oznacza zawał serca.

Read MoreCzym jest choroba wieńcowa?

Stan patologiczny występujący w obrębie mięśnia sercowego to tamponada serca. Jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Za zwyczaj pojawia się w wyniku zapalenia osierdzia, zawału mięśnia sercowego, chorób nowotworowych lub mechanicznego urazu. Przybliżamy temat powstawania i diagnozowania tamponady. Omawiamy objawy i leczenie. 

Read MoreTamponada serca, czym jest i jak powstaje?

Blok odnogi pęczka Hisa, jest stałym lub czasowym zablokowaniem przewodnictwa impulsów, w jednym, lub więcej, odgałęzień pęczka Hisa. Dochodzi przy nim, do spowolnienia lub braku przewodnictwa bodźców między węzłem przedsionkowo-komorowym a mięśniem prawej i lewej komory serca, wpływającym na zwolnienia pracy tego organu. 

Read MoreBloki odnogi pęczka Hisa

Aparat EKG, zwany inaczej elektrokardiografem, to podstawowe narzędzie diagnostyczne w kardiologii. Pozwala on na wykrywanie zaburzeń pracy serca i monitoruje skurcze związane z emisją jego prądów czynnościowych. Aparat sprawdza przepływ tych prądów, których wyniki poddawane są później analizie, wykrywającej groźne choroby. Zmiany potencjału elektrycznego, zachodzące pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu na powierzchni ciała, odbierane są dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele i zapisywane w postaci krzywej. Na rynku, znajduje się obecnie duży wybór urządzeń służących do wykonywania pomiarów EKG. Jaki wobec tego aparat najlepiej jest zakupić, do diagnozy chorób serca i co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru?

Read MoreJaki aparat EKG najlepiej wybrać?

Istnieją zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. Wówczas, niezbędne okazuje się badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca - EKG metodą Holtera, które pozwala kardiologowi na postawienie precyzyjnej diagnozy lub zlecenie odpowiedniego leczenia.

Read MoreBadanie Holter EKG, zalety, przygotowanie i przebieg