Jakie są rodzaje elektrokardiografii?

Jakie są rodzaje elektrokardiografii?

Elektrogardiografia jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem, którego celem jest rozpoznanie zaburzeń i chorób serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, można poddać pacjenta dalszej diagnostyce. Badanie to może być wykonywane u osób w każdym wieku, począwszy od niemowlaka, przez pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Rozróżnia się kilka rodzajów tego badania. Scharakteryzujemy je i przybliżymy w poniższym artykule. 

 

Jakie są rodzaje elektrokardiografii?

Elektrokardiografia, to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest celem wykrycia niektórych chorób serca. Dla pacjenta, przeważnie jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne a lekarzowi dostarcza cennych informacji. Podczas krótkiego testu, można zaobserwować nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu. Rozróżniamy kilka rodzajów elektrokardiografii:

  • EKG spoczynkowe,
  • EKG wysiłkowe,
  • EKG długoczasowe, analiza metodą Holtera,
  • EKG inwazyjne, badanie elektrofizjologiczne.

 

EKG spoczynkowe

EKG spoczynkowe jest krótkim badaniem wykonywanym w gabinecie lekarskim w pozycji leżącej. Jest to najbardziej klasyczna forma badania EKG. Pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, jego przerost, czy zawał serca. Zadaniem EKG spoczynkowego jest rejestrowanie impulsów elektrycznych, które przechodzą w czasie każdego skurczu i rozkurczu serca przez mięsień sercowy.

Elektrokardiografia spoczynkowa jest badaniem prostym, bezbolesnym i nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Można ją wykonać każdej osobie bez względu na wiek czy stan zdrowia, nawet choremu z rozrusznikiem serca. Wskazaniem do wykonania EKG spoczynkowego jest ból w klatce piersiowej, kołatania serca, omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy oraz nadciśnienie tętnicze.

W czasie badania, pacjent leży spokojnie a do jego kończyn i klatki piersiowej przymocowywane są, za pomocą pasków lub przyssawek, elektrody. Skórę pod elektrodami pokrywa się specjalnym żelem w celu zmniejszenia oporu elektrycznego pomiędzy ciałem a elektrodą. Bardzo istotne jest właściwe rozmieszczenie elektrod EKG. Standardowo, umieszcza się 12 elektrod, dzięki którym powstaje obraz serca z 12 różnych perspektyw. Elektrody przypinane są według ściśle określonego schematu. Ponieważ każdej elektrodzie przypisane jest konkretne miejsce na ciele, są one oznaczone kolorami. Kolory elektrod EKG to: czerwony, żółty, zielony, czarny, fioletowy i brązowy.

EKG spoczynkowe nie wymaga szczególnych przygotowań, jednakże pacjent nie powinien smarować skóry żadnymi kremami ani balsamami. Jeśli jest mężczyzną o obfitym owłosieniu na klatce piersiowej, powinien zgolić je przed badaniem. Nie powinien również palić papierosów, pić bardzo zimnych napojów ani alkoholu. Wykonanie EKG trwa ok. 5-10 minut. W jego trakcie, pacjent powinien w miarę możliwości pozostać nieruchomo.

 

EKG wysiłkowe

EKG wysiłkowe to badanie pozwalające na ocenę wydolności fizycznej organizmu i zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Serce, w czasie wysiłku, pracuje inaczej niż kiedy odpoczywamy, dlatego próba wysiłkowa pozwala ocenić rytm serca, tętno i ciśnienie tętnicze krwi, kiedy pacjent jest w ruchu. Podczas testu wysiłkowego, pacjent ćwiczy na rowerku stacjonarnym lub na bieżni. Podczas ćwiczeń, stan serca i układu krążenia pacjenta jest monitorowany za pomocą elektrokardiografu – pacjent ma przyklejone do klatki piersiowej elektrody, tak jak podczas padania EKG.

Próba wysiłkowa często bywa zlecana przy podejrzeniu choroby wieńcowej,a także wśród pacjentów z problemem niedomykalności zastawki aortalnej, u osób po zawale serca lub z blokiem serca przedsionkowo-komorowym oraz w przypadku pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Test wysiłkowy, wykonywany jest także w celu oceny sprawności fizycznej u sportowców i osób, które pracują w ciężkich warunkach.

W dniu badania, minimum 4 godziny wcześniej, nie jest zalecane spożywanie posiłków oraz palenie papierosów. Czas trwania próby wysiłkowej wynosi od kilku do kilkunastu minut. Test można przerwać w każdym momencie, jeżeli wystąpią niepokojące objawy: ból w klatce piersiowej czy duszność albo zaburzenia rytmu serca w zapisie EKG. Badanie wysiłkowe przeprowadza się zawsze w obecności lekarza w gabinecie z zabezpieczeniem reanimacyjnym.

Do przeciwwskazań wykonania próby wysiłkowej należą:

  • świeżo przebyty zawał serca,
  • nadciśnienie płucne,
  • zatorowość płucna,
  • niestabilna choroba wieńcowa,
  • tętniak aorty,
  • groźne zaburzenia rytmu serca,
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.

 

Metoda Holtera

Tzw Holter serca polega na całodobowym monitorowaniu pracy serca w trakcie wykonywania przez pacjenta codziennych aktywności. Bardzo często, problemy z sercem nie są widoczne na zwykłym badaniu EKG, i jeżeli istnieje potrzeba dłuższej obserwacji serca, przeprowadza się ją przy użyciu specjalnego urządzenia monitorującego jego pracę przez 24 godziny na dobę. Badanie to, powinni wykonać pacjenci, którzy mają wrodzone wady serca, zaburzenia jego rytmu, cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową bądź przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca albo wystąpiły u nich omdlenia i utrata przytomności.

Badanie Holter EKG nie wymaga szczególnych przygotowań. W dniu badania, należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Jeżeli pacjent ma wszczepiony stymulator , powinien dostarczyć informację o jego aktualnych parametrach. Do klatki piersiowej pacjenta zostają przymocowane 3 elektrody, a zapis z nich będzie rejestrowany przez niewielkie urządzenie. Podczas badania, należy wykonywać standardowe czynności i prowadzić notatki. Po odpowiednim czasie, zdejmuje się elektrody a lekarz specjalista analizuje wyniki badania Holter EKG i wdraża odpowiednie leczenie.

 

Inwazyjne EKG

EKG inwazyjne, to wprowadzenie elektrod EKG przez tętnicę lub żyłę udową bezpośrednio do serca. Nazywane jest ono inaczej badaniem elektrofizjologicznym. Wskazaniami do niego są: diagnostyka kołatań serca i omdleń oraz ocena ryzyka nagłej śmierci sercowej. Podczas badania, do jam serca wprowadza się za pośrednictwem żył udowych, elektrody w postaci miękkich przewodów. Dzięki nim, można ocenić poszczególne elementy układu przewodzącego bodźce lub próbować wywołać i ocenić dokładniej występujące w życiu codziennym arytmie. W celu wywołania arytmii oraz wykonania pomiarów, serce jest pobudzane do szybszej pracy, co zazwyczaj odczuwane jest przez pacjentów jako kołatanie lub szybkie jego bicie. Badanie pozwala określić naturę różnych zaburzeń rytmu serca, ocenić stan układu bodźcoprzewodzącego oraz zaplanować optymalny sposób leczenia rozpoznanych zaburzeń.

 

Wybierając sklep medyczny Kredos otrzymać można różnorodne urządzenia do przeprowadzenia EKG, zarówno w spoczynku, wysiłkowe, jak również i do metody Holtera.