Jaki aparat EKG najlepiej wybrać?

Jaki aparat EKG najlepiej wybrać?

Aparat EKG, zwany inaczej elektrokardiografem, to podstawowe narzędzie diagnostyczne w kardiologii. Pozwala on na wykrywanie zaburzeń pracy serca i monitoruje skurcze związane z emisją jego prądów czynnościowych. Aparat sprawdza przepływ tych prądów, których wyniki poddawane są później analizie, wykrywającej groźne choroby. Zmiany potencjału elektrycznego, zachodzące pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu na powierzchni ciała, odbierane są dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele i zapisywane w postaci krzywej. Na rynku, znajduje się obecnie duży wybór urządzeń służących do wykonywania pomiarów EKG. Jaki wobec tego aparat najlepiej jest zakupić, do diagnozy chorób serca i co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru?

Co jest najważniejsze w doborze aparatu do EKG?

Podstawowymi cechami aparatu do EKG są: prostota obsługi, dobry ekran pozwalający na weryfikację zapisu przed wydrukowaniem lub zapisaniem w sieci, możliwości wydruku termicznego i na drukarce komputerowej, integracja z siecią, niskie koszty eksploatacji, oraz dostępny serwis. Warto wziąć także pod uwagę takie kwestie jak: mobilność elektrokardiografu, dodatkowe elementy wyposażenia, rozdzielczość wyświetlacza i jakość oferowanego obrazu oraz możliwość połączenia się z siecią Wi-Fi.

 

Stacjonarny czy mobilny aparat ekg?

Po pierwsze, należy zdecydować gdzie będzie wykonywane badanie EKG, czy tylko w jednym gabinecie, czy w różnych miejscach. Im bardziej aparat ma być mobilny, tym powinien mieć mniejszą wagę. Lekarze, którzy świadczą usługi głównie w jednym gabinecie, powinni zakupić elektrokardiograf stacjonarny. Natomiast dla osób dokonujących częstych wizyt domowych, najlepsze będą modele kompaktowe. Na szczęście, producenci elektrokardiografów wychodzą takim potrzebom naprzeciw, proponując urządzenia, których ogromną zaletą jest mobilność sprawiająca, że urządzenie sprawdzi się zarówno w gabinecie, jak i w terenie. Dla użytkowników modeli przenośnych, jedną z ważniejszych kwestii będą opcje zasilania oraz krótki czas ładowania. Wprawdzie dostępne elektrokardiografy wyposażone są w akumulatory, które pozwalają nawet na 2-godzinny czas pracy bez podłączenia do zasilania, jednakże najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zasilanie sieciowe wraz z akumulatorowym.

 

Wydruk i integracja

Niezależnie od wyboru urządzenia stacjonarnego czy mobilnego, powinno ono pozostawać integrowalne z siecią — czy to okresowo przez połączenie przewodem, czy też w sposób stały z siecią bezprzewodową. Niezbędna będzie również integracja apara tu z systemem archiwizacji danych medycznych. Warto zapytać producenta, czy wcześniej przeprowadzał już integrację swoich aparatów z systemami obsługi szpitala czy przychodni. Łączność z siecią, to również możliwość rozszerzenia wariantów druku badania, na przykład na lokalnej drukarce komputerowej. Aparaty z drukarkami termicznymi też często umożliwiają drukowanie na zwykłej drukarce. Jest to korzystne, ponieważ ewentualna awaria drukarki termicznej może się łączyć z kosztami równymi cenie zakupu nowej drukarki komputerowej, a druk na zwykłej drukarce jest tańszy niż na termicznej.

Warto zwrócić uwagę również na sam format zapisu. Wydruk na papierze oferują wszystkie dostępne na rynku aparaty. Jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem jest komunikacja USB, która umożliwia szybkie i łatwe przeniesienie badania zapisanego w pamięci urządzenia do pamięci zewnętrznej.

 

Pamięć aparatu ekg

Wybór aparatu zależy również od liczby wykonywanych badań. Jeżeli przeprowadza się ich kilkadziesiąt dziennie, to warto zadbać, aby aparat miał duży monitor pozwalający na podgląd zapisu. Jeśli z urządzenia będzie korzystać większa liczba osób, istotnym kryterium powinna stać się ilość badań w pamięci.

Warto wiedzieć, że wiele urządzeń posiada pamięć, pozwalającą na zapis nawet ponad 1000 badań albo możliwość rozbudowy pamięci. Pomocny jest również dotykowy kolorowy wyświetlacz, umożliwiający prezentacje wyników w czytelny sposób.

 

Ilość kanałów w aparacie ekg

Niezwykle istotna jest ilość kanałów. Optymalnym wyborem są aparaty 12-kanałowe, pozwalające na przejrzyste przedstawienie zapisu badania, ułatwiające analizę i interpretację wyniku. Wynik badania to różnica dwóch potencjałów, czyli napięć pomiędzy dwoma elektrodami. Odczytuje się go w postaci krzywej EKG, na specjalnym papierze do EKG lub na ekranie monitora, a na wykresie tym jest analizowana linia izoelektryczna, załamki, odcinki i odstępy. Praca nad nimi nie są tak dogodna w przypadku np. aparatów 3-kanałowych.

 

Intuicyjność obsługi i serwis

Warto sprawdzić również ergonomię pracy, łatwość przeprowadzenia badania i prostotę obsługi. Zwłaszcza w przypadku placówek, w których aparat pracuje niemalże non-stop, warto zwrócić uwagę na odpowiednio dużą klawiaturę i łatwy panel obsługi.

Dobrze jest też sprawdzić dostępność serwisu, i lepiej wybierać firmy obecne na rynku od dawna, niż pojawiające się i znikające, uniemożliwiające później naprawienie aparatu albo zakup papieru termoczułego. Warto również zwrócić uwagę na koszt wymiany przewodu, który prędzej czy później ulegnie zużyciu.

 

Ważne funkcje aparatów ekg

Ważna jest również kwestia wyboru opcji dodatkowych. Aparaty do EKG można wykorzystywać do wykonywania różnych zadań: badań wysiłkowych, rejestracji późnych potencjałów, śledzenia zmian ST, oceny dyspersji QT, które w codziennej praktyce mogą być bardziej lub mniej potrzebne. Dwie istotniejsze opcje, to wykonywanie pomiarów EKG oraz automatyczny opis EKG. Ten ostatni jest dobrym rozwiązaniem usprawniającym funkcjonowanie EKG, ale należy pamiętać, że EKG z opisem automatycznym, to rozwiązanie dla osób doświadczonych w tym zakresie.

Znacznym ułatwieniem dla użytkownika jest również funkcja kontroli kontaktu elektrod z ciałem pacjenta oraz ochrona przed defibrylacją. Ta ostatnia umożliwia reanimację pacjenta bez konieczności odpinania odprowadzeń. Warto także pamiętać, że aparaty do EKG stosowane mogą być nie tylko w celu wykrycia choroby u ludzi, ale także i zwierząt.

 

Cena aparatu ekg

Planując zakup aparatu do EKG, pod uwagę warto wziąć specjalistyczne sklepy stacjonarne, internetowe oraz platformy sprzedażowe. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wysokiej jakości sprzęt wiąże się często ze sporym wydatkiem. Jednakże, z pewnością Nie warto inwestować w używany sprzęt bo jego praktyczne funkcje szybko dezaktualizują się. Zdecydowanie lepszy będzie wybór nowego elektrokardiografu, z kilkuletnią gwarancją.

Na wybór elektrografu, często ma wpływ jego cena. Zdarza się, że ograniczony budżet wymusza zakup urządzenia, które nie do końca spełnia wymagania co do realizacji planowanych zadań. Jest to ryzykowne rozwiązanie, gdyż sprzęt powinien być niezawodny, stąd ważne jest aby stosowane w poradniach, klinikach i szpitalach, elektrokardiografy, spełniały rygorystyczne wymogi i najwyższe standardy jakości. Tylko wówczas, będą skutecznie diagnozowały choroby serca i ułatwiały pracę lekarzom.

 

 Sklep medyczny Kredos w swojej ofercie posiada  różnorodne elektrokardiografy, znanych i cenionych na rynku marek. 

 .