Rodzaje elektrokardiografów dostępne na rynku

Rodzaje elektrokardiografów dostępne na rynku

Jak pracuje aparat EKG?

Badanie EKG wykorzystuje właściwości serca, które podczas każdego skurczu wytwarza prąd elektryczny. Elektrokardiografia, daje możliwość dokonania zapisu zmian potencjału elektrycznego, zachodzącego na powierzchni ciała na skutek działania tego prądu. Aparat EKG używa do tego specjalnych elektrod, dzięki nim rejestruje te sygnały, zapisuje je i przetwarza na krzywą EKG. Na podstawie jej kształtu, lekarz diagnozuje chorobę serca i ustala plan jej leczenia.

 

Rodzaje elektrokardiografów ze względu na zastosowanie

W zależności od tego, w jakich warunkach przeprowadzane jest badanie EKG, zastosowanie ma inny model elektokardiografu. Zupełnie inne bowiem urządzenia sprawdzają się w gabinecie kardiologicznym, a innego rodzaju są sprzęty niezbędne w wyposażeniu OIOM-ów i szpitalnych oddziałów kardiologicznych, gdzie wykonuje się zabiegi tzw kardiologii wysokiego ryzyka.

Do bardziej zaawansowanych sprzętów należą ratujące życie defibrylatory, które oprócz funkcji analizatora elektrokardiograficznego są też elektrycznymi stymulatorami akcji serca i stanowią nieodzowne wyposażenie karetki pogotowia czy szpitali oraz innych specjalistycznych placówek medycznych. Istnieją także specjalistyczne elektrokardiografy dostosowane do diagnozowania ruchów płodu oraz skurczów macicy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu następującego od 28 tygodnia ciąży. Od pewnego czasu, na rynku dostępne są również systemy EKG, składające się z aparatury pomiarowej oraz drukarki laserowej umieszczonej na specjalnym wózku medycznym.

Z kolei, jeszcze innym rodzajem sprzętu, są aparaty typu holter. Są one dostosowane do dokonywania 24-godzinnego zapisu zmian potencjału mięśnia serca. Umożliwiają one siedmiodniowy zapis akcji serca podczas rutynowych dni i zachowań pacjenta.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, ze badanie EKG wykonuje się nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Niektóre z aparatów nadają się bowiem do użytku weterynaryjnego i pozwalają na wykonywanie badania elektrokardiograficznego u naszych braci mniejszych.

 

Elektrokardiografy mobilne

Nowoczesna medycyna polega również na zapobieganiu wielu chorobom, które mogą pojawić się w przyszłości. Pomaga w tym obserwacja organizmu, którą umożliwia coraz bardziej zaawansowana technologia medyczna. Oprócz wielu innych przejawów postępu w tej dziedzinie, można zaobserwować produkcję coraz bardziej kompaktowego sprzętu medycznego. Urządzenia te zmniejszają się z każdym rokiem pod względem gabarytów, jednocześnie będąc coraz tańsze i coraz bardziej dostępne, nie tylko dla specjalistycznych placówek ale i dla indywidualnych osób. Niegdyś, zajmujące dużą przestrzeń w szpitalnej sali lub klinice urządzenia, dziś stały się małymi pudełkami nie większymi od telefonów. Tak właśnie stało się również z aparatami EKG.

EKG jest stosunkowo łatwym badaniem i można przeprowadzać je nie tylko w placówkach medycznych. Z tego właśnie powodu, dużą popularnością cieszą się mobilne aparaty, które wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, możliwością połączenia z komputerem oraz dużą pojemnością pamięci, pozwalającą na zapis ogromnej ilości wyników badań serca. Przenośne urządzenia do EKG pozwalają na wykonywanie badania nawet podczas domowych wizyt u pacjenta.

 

Aparaty EKG do użytku domowego

Podręczne monitory EKG, umożliwiają samodzielną kontrolę pracy serca w warunkach domowych, w czasie podróży czy w innych miejscach, gdzie istnieje taka potrzeba. Ta możliwość daje osobom z problemami kardiologicznymi po przebytych incydentach sercowych, znacznie lepszą profilaktykę i większy spokój. Dzięki nim, prawdopodobne jest wychwycenie nawet drobnych nieprawidłowości w pracy serca, co pozwala na szybką reakcję w odpowiednim momencie i nie doprowadzanie do stanu, zagrożenia życia. Mniejszy stres , to również zmniejszone ryzyko incydentu sercowego i umożliwienie lepszej opieki nad chorym jego rodzinie. Gromadzone przez pacjenta dane badań wykonywanych w warunkach domowych są szczególnie wartościowe dla lekarza, który dzięki temu może prowadzić leczenie jeszcze lepiej dopasowane do indywidualnego przebiegu choroby pacjenta.

 

Dla kogo przeznaczone są domowe monitory EKG?

Mały monitor EKG powinien być obecny u osób z problemami kardiologicznymi i po przebytych incydentach sercowych, ludzi starszych, otyłych oraz poddawanych dużemu stresowi, ze względu na wykonywaną pracę, a także wskazany jest dla osób intensywnie uprawiających sport.

Jest on urządzeniem wielkości karty kredytowej, o bardzo nieskomplikowanej obsłudze. Potrafi on dokonać kompleksowej diagnostyki pracy serca w kilkadziesiąt sekund. Często również posiada wiele innych funkcji, które mogą okazać się przydatne. Należą do nich chociażby: pulsometr, ciśnieniomierz, urządzenie do badania bezdechu sennego, czy nawet termometr. Niektóre z monitorów EKG mogą bezprzewodowo łączyć się ze smartfonem, czy komputerem umożliwiając przesłanie dokonanego zapisu lekarzowi. Co do domowego EKG, opinie użytkowników nie różnią się. Wszyscy potwierdzają jego niewątpliwe zalety.

 

Cena elektrokardiografu

Cena elektrokardiografu zależy głównie od liczby kanałów, jakie mogą być drukowane w danym urządzeniu. Znaczenie mają również: renoma producenta oraz rodzaj wyświetlacza, czy użytego oprogramowania oraz wyposażenie w dodatkowe moduły, jak np. aparat holter EKG.

Nie bez znaczenia, jest również jakość drukarki, rodzaj panelu sterowania, czy długość trzymania baterii przy akumulatorowym aparacie, a także waga sprzętu oraz pojemność pamięci czy możliwości podłączenia do komputera. Najprostsze aparaty EKG dostępne na rynku są 1-kanałowe. Jednakże, do najpopularniejszych należą 3-kanałowe, które pozwalają na wykonanie badań w pełnym zakresie 12 odprowadzeń.

Warto wiedzieć, że ilość kanałów aparatu, oznacza ilość jednoczesnych wydruków. Jeśli aparat ma 12 odprowadzeń i jest 3 kanałowy, oznacza to, że na papierze drukuje się 4 x 3 odprowadzenia, a im papier będzie szerszy, tym więcej wydruków da się drukować w jednym czasie. Modele 12-kanałowe pozwalają już na pełne monitorowanie parametrów serca.

Bardziej zaawansowane elektrokardiografy posiadają często wyświetlacze dotykowe i duże bazy wyników umożliwiając ich zapis na USB oraz przesłanie przez pocztę email, a często również skorzystanie z sieci WiFi. Do standardowych elementów wyposażenia aparatów EKG, zaliczają się: elektrody, wyświetlacz, kabel EKG, ekran dotykowy oraz drukarka.

 

Sklep medyczny Kredos poleca niezwykle bogatą ofertę produktów obejmującą elektrokardiografy.