We Are

Badanie Holter EKG, zalety, przygotowanie i przebieg

Czym jest badanie Holtera EKG?

Badanie EKG metodą Holtera polega na 24-godzinnej obserwacji pracy serca w jego codziennych warunkach. Oznacza to dla pacjenta, zbieranie danych poprzez noszenie elektrod przytwierdzonych do ciała przez cały dzień. Holter serca, to badanie elektrycznej czynności serca przeprowadzane w dłuższym okresie, najczęściej w ciągu całej doby.

Zapis pozwala ocenić zmiany zachodzące w sercu i wykryć zaburzenia ujawniające się w określonych warunkach. W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu nowych analiz możliwych do zastosowania w czasie badania holterowskiego, metoda ta stała się przydatna również w ocenie rokowania pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i w określeniu zagrożenia nagłym zgonem sercowym.

Istotą badania jest zapis EKG na nośniku pamięci oraz późniejszy przegląd zarejestrowanego wykresu na monitorze. Pojawiły się także nowe rejestratory z wykorzystaniem kart stałej pamięci, które pozwalają na długotrwały, wielodniowy zapis.
Kiedy powinniśmy wykonać badanie EKG metodą Holtera?

Na badanie metodą Holtera, powinny się udać osoby, które zmagają się z wrodzonymi wadami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz osoby po przebytym zawale serca. Najczęstsze wskazania do wykonania 24-godzinnego zapisu EKG są jednak związane z występowaniem objawów mogących być skutkiem zaburzeń rytmu serca: omdleń, napadów duszności, kołatania serca, zaburzeń neurologicznych.

Generalnie badanie EKG metodą Holtera zleca się w przypadku:

  • zasłabnięcia, omdlenia, zawrotów głowy,
  • kołatania serca,
  • nierównej pracy serca,
  • bloku serca,
  • choroby wieńcowej,
  • stanów po zawale serca,
  • podejrzenia arytmii,
  • leczenia antyarytmicznego,
  • konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca,
  • obserwacji wrodzonych wad serca

 

Jak doszło do wynalezienia urządzenia badanie EKG Holter?

Warto wiedzieć, że tradycyjne badanie EKG wykazuje jedynie niewielki wycinek pracy serca, przez co może nie wykryć pewnych poważnych patologii. Amerykański biofizyk Norman Holter, wykazał potrzebę dłuższej obserwacji serca, niż tylko podczas kilkuminutowego badania EKG. Sama nazwa badania Holter EKG pochodzi od jego nazwiska, gdyż to właśnie on we współpracy z Williamem Glasscockiem jest twórcą monitora EKG, który może rejestrować pracę serca pacjenta przez dłuższy czas.

Pierwsze urządzenie przenośne umożliwiające pacjentowi prowadzenie normalnej aktywności w czasie diagnostyki pracy serca ważyło blisko 40 kg i było noszone jak plecak. Kolejne, następujące po nim modele mogły mieć mniejsze rozmiary dopiero po opracowaniu tranzystora. Urządzenie opatentowano w 1965 r., a wkrótce Holter zaczął jego produkcję wraz z Bruce’em Del Marem.

 

Jak przeprowadza się badanie Holtera?

Na samym początku badania do klatki piersiowej przyczepione zostaną specjalistyczne elektrody połączone z przewodami, których głównym zadaniem jest rejestracja pracy mięśnia sercowego. W badaniu Holter EKG, rozmieszczenie elektrod ich prawidłowe przytwierdzenie decyduje o wiarygodności wyniku. Z kolei, urządzenie rejestrujące, to niewielkie pudełeczko, zbliżone rozmiarem do telefonu komórkowego, które nosi się cały czas przy sobie. Sam czas badania jest uzależniony od wskazań lekarza, jednak w większości przypadków nie trwa ono dłużej niż 24 godziny.

 Aby badanie było wiarygodne, pacjent powinien robić to, co robi zwykle i prowadzić dziennik, w którym zapisuje czas posiłków, spacerów i opisywać objawy takie jak, kołatanie serca, czy duszności. Należy pamiętać, że z rejestratorem, nie można się kąpać, gdyż zamoczenie elektrod uniemożliwiłoby wykonanie badania. Co jakiś czas trzeba też sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach.

Impulsy elektryczne, wytwarzane stale przez serce, są w czasie badania zapisywane są elektronicznie. Po upływie 24 godzin, lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi notatkami. Wyniki badania Holter EKG interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego.

Zalety badania holterowskiego
EKG Holter jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób serca. Dzięki temu, że pozwala ono ocenić pracę serca zarówno w spoczynku, jak i w fazie wysiłku fizycznego, bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. To badanie pozwala również określić niektóre stany chorobowe, które czasem trudno jest skojarzyć z chorobami serca. Wielką zaletą badania holterowskiego jest pokazywanie pracy serca również podczas snu ponieważ u niektórych osób tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń. Te wszystkie zakłócenia lekarz może odczytać z wyników holtera.

 

Jak się przygotować i postępować w czasie badania Holtera?

Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed przystąpieniem do niego, należy wykąpać się, po czym już później nie używać żadnych balsamów i kremów do ciała. Mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Należy pamiętać, że dzień badania nie powinien w żadnym stopniu odbiegać od rutynowych czynności, które pacjent wykonuje zazwyczaj. Równocześnie podczas badania należy dokładnie zapisywać wszystkie sytuacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie serca: aktywność fizyczną, zażywanie leków, czy też silne stany emocjonalne. Wszyscy, którzy mają wątpliwości jak spać z holterem powinni ułożyć się na plecach z rękoma wzdłuż ciała.

Po przeprowadzeniu badania, urządzenie jest ściągane, a lekarz poddaje analizie powstały rejestr pracy serca. Monitorowanie pracy serca holterem EKG trwa przeważnie 24 godziny. W razie odklejenia elektrod, należy je umieścić w tym samym miejscu i przykleić plastrem. W przypadku odłączenia się przewodu od elektrody przyklejonej do skóry, należy go ponownie podłączyć. Jeśli zażywamy na stałe jakieś leki, nie odstawiamy ich na czas badania. Przy przeprowadzaniu badania Holter EKG, telefon komórkowy pacjenta powinien być wyłączony.

 

Ile kosztuje badanie Holter ?

Cena badania 24- godzinnego Holter EKG wynosi wraz z opisem wynosi ok.130 zł. Cena 48- godzinnego Holtera wynosi ok. 220 zł.

 

Sklep medyczny Kredos poleca holtery EKG w swojej ofercie produktów