Blog o holterach

Wady wrodzone serca

Wady wrodzone serca są to nieprawidłowości budowy serca oraz zaburzenia położenia serca i wielkich naczyń w klatce piersiowej. Dotykają one średnio 1 proc. dzieci na świecie. W Polsce, rodzi się rocznie ok. 3,5 tysiąca dzieci z wrodzonymi wadami serca i są one najczęstszą przyczyną zgonu noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym. W naszym kraju, w ciągu ostatnich 25 lat było operowanych i reoperowanych prawie 3000 pacjentów z wrodzoną wadą serca.

Czym są wrodzone wady serca?

Za wrodzone wady serca uznawane są dysfunkcje, które powstały na skutek nieprawidłowej organogenezy, czyli etapie kształtowania się i rozwoju narządów u płodu.

Read MoreWady wrodzone serca

Rodzaje elektrokardiografów dostępne na rynku

EKG jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w diagnostyce serca. Pozwala ono na wykrywanie zaburzeń jego rytmu, arytmii i innych dysfunkcji.

Aparaty EKG, czyli elektrokardiografy, są bardzo ważnymi urządzeniami dla kardiologii i kardiochirurgii, albowiem oprócz stosowania ich do kontroli pracy serca, bardzo często wykorzystywane są one bowiem również podczas operacji kardiochirurgicznych. Specjalistyczny sprzęt najczęściej można spotkać w gabinetach kardiologów, jednakże ze względu na duży odsetek schorzeń związanych z sercem, lekarze interniści coraz chętniej wyposażają swoje gabinety w aparaty EKG.

Read MoreRodzaje elektrokardiografów dostępne na rynku

Jakie są rodzaje elektrokardiografii?

Elektrokardiografia, to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest celem wykrycia niektórych chorób serca. Dla pacjenta, przeważnie jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne a lekarzowi dostarcza cennych informacji. Podczas krótkiego testu, można zaobserwować nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu. Rozróżniamy kilka rodzajów elektrokardiografii:

  • EKG spoczynkowe,
  • EKG wysiłkowe,
  • EKG długoczasowe, analiza metodą Holtera,
  • EKG inwazyjne, badanie elektrofizjologiczne.
Read MoreJakie są rodzaje elektrokardiografii?

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

Osoby z wypadającym płatkiem zastawki mitralnej często  nie wiedzą o swoim schorzeniu i dowiadują się o nim dopiero w czasie rutynowego badania. Jest to bowiem dość powszechnie występujące zaburzenie, często diagnozowane przypadkowo.

Czym jest zespół wypadania płatka zastawki mitralnej?

Zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, inaczej nazywany zespołem Barlowa, prolapsem mitralnym lub MVP, to wpuklenie się jednego lub obu płatków zastawki dwudzielnej do lewego przedsionka, w czasie skurczu komory, któremu może towarzyszyć różnego stopnia niedomykalność zastawki.

Read MoreWypadanie płatka zastawki mitralnej

EKG wysiłkowe, jak je przeprowadzić i kto powinien je wykonać?

EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, zwane też próbą wysiłkową, które przeprowadza się, żeby postawić dokładną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową lub gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca.

Pozwala ono także określić rokowania u chorych po zawale serca, a także określić stopień wysiłku fizycznego, na jaki dana osoba może sobie pozwolić w codziennym życiu.

Do czego potrzebny jest test wysiłkowy?

Okazuje się, że serce w stanie spoczynku pracuje inaczej niż wtedy, gdy organizm jest narażony na wysiłek,

Read MoreEKG wysiłkowe, jak je przeprowadzić i kto powinien je wykonać?

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to stan chorobowy o przewlekłym przebiegu, spowodowany niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego, prowadzącego do niewydolności.

Istotą choroby, jest stała lub okresowa nierównowaga pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen i energię a możliwościami ich dostawy. Przyczyną tego stanu jest zwężenie albo zamknięcie światła tętnic wieńcowych na skutek odkładania się w nich tzw. blaszki miażdżycowej. Ponieważ wpływa ona na utrudniony przepływ krwi, do serca dociera niewystarczająca ilość tlenu i wartości odżywczych. Całkowite zamknięcie światła tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę oznacza zawał serca.

Read MoreCzym jest choroba wieńcowa?

Tamponada serca, czym jest i jak powstaje?

Tamponada serca to uniemożliwienie napełniania jam serca z powodu wzrostu ciśnienia w osierdziu, spowodowanego obecnością płynu. Powoduje ona zmniejszenie rzutu serca i jest groźną przypadłością wymagającą pilnej interwencji.

Warto wiedzieć, iż normalnie w worku osierdziowym znajduje się około 35 ml płynu, którego zadaniem jest zapobieganie tarciu serca o worek osierdziowy, w trakcie jego pracy. Przy niektórych schorzeniach, może dojść do nagromadzenia nawet 2 litrów płynu. Kiedy jednak gromadzenie się płynu w worku osierdziowym przebiega bardzo szybko, serce ma zbyt mało czasu, by przystosować się do obecnych w worku osierdziowym wysokiego ciśnienia oraz ucisku i dochodzi wówczas do zaburzenia jego funkcji.

Read MoreTamponada serca, czym jest i jak powstaje?

Blok odnogi pęczka Hisa

Blok odnogi pęczka Hisa, jest stałym lub czasowym zablokowaniem przewodnictwa impulsów, w jednym, lub więcej, odgałęzień pęczka Hisa. Dochodzi przy nim, do spowolnienia lub braku przewodnictwa bodźców między węzłem przedsionkowo-komorowym a mięśniem prawej i lewej komory serca, wpływającym na zwolnienia pracy tego organu. 

Czym są bloki serca?

Blokami serca nazywamy specyficzne zaburzenia przewodzenia w obrębie układu bodźcotwórczo-przewodzącego serca. Spowodowane są one utrudnionym lub zablokowanym przewodnictwem impulsów elektrycznych w sercu, na różnej jego wysokości. Do charakterystycznych objawów bloków serca należy:

Read MoreBloki odnogi pęczka Hisa

Jaki aparat EKG najlepiej wybrać?

Aparat EKG, zwany inaczej elektrokardiografem, to podstawowe narzędzie diagnostyczne w kardiologii. Pozwala on na wykrywanie zaburzeń pracy serca i monitoruje skurcze związane z emisją jego prądów czynnościowych. Aparat sprawdza przepływ tych prądów, których wyniki poddawane są później analizie, wykrywającej groźne choroby.

Zmiany potencjału elektrycznego, zachodzące pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu na powierzchni ciała, odbierane są dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele i zapisywane w postaci krzywej.

Na rynku, znajduje się obecnie duży wybór urządzeń służących do wykonywania pomiarów EKG. Jaki wobec tego aparat najlepiej jest zakupić, do diagnozy chorób serca i co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru?

Read MoreJaki aparat EKG najlepiej wybrać?

Holter EKG - dokładne badanie diagnostyczne serca

Istnieją zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. Wówczas, niezbędne okazuje się badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca - EKG metodą Holtera, które pozwala kardiologowi na postawienie precyzyjnej diagnozy lub zlecenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest badanie Holtera EKG?

Badanie EKG metodą Holtera polega na 24-godzinnej obserwacji pracy serca w jego codziennych warunkach. Oznacza to dla pacjenta, zbieranie danych poprzez noszenie elektrod przytwierdzonych do ciała przez cały dzień. Holter serca, to badanie elektrycznej czynności serca przeprowadzane w dłuższym okresie, najczęściej w ciągu całej doby.

Read MoreBadanie Holter EKG, zalety, przygotowanie i przebieg